Az épített környezettel, város- és területfejlesztéssel foglalkozó szövetségi kutatóintézet (BBSR) felmérése szerint egész Németországra jellemző a vidéki lakosság csökkenése és elöregedése, ami az egész települést lefelé húzó spirált indít el. Ugyanakkor míg az ország nyugati és déli részén a községek 41 százaléka tartozik a hanyatló települések kategóriájába, az egykori német-német határ keleti oldalán 81 százalékos a hanyatló falvak, kistelepülések aránya - mutatta ki a kormány háttérintézménye a német sajtóban pénteken ismertetett tanulmányában.
A fiatal és a munkaképes korú lakosság egyre inkább a városokban koncentrálódik, míg a többnyire eleve nehéz anyagi, gazdasági helyzetben lévő falvakban főleg az idősebbek maradnak. A hanyatló település kategóriájába tartozó községekben már most is minden második ember 50 éven felüli, és a belátható jövőben még inkább elöregedik majd a vidéki német lakosság.
A lakosság csökkenése és öregedése a népességi, demográfiai viszonyok és a gazdasági teljesítőképesség szoros összefüggése révén önmagát erősítő folyamatot indít el. A lakosság létszámának visszaesésével kevesebb pénzt költenek egy adott településen, a fiatalok elvándorlása miatt pedig kevesebb a használható munkaerő, így a fogyasztás és a termelés is csökken, visszaesnek a beruházások és az adóbevételek. Az önkormányzatnak kevesebb pénzből kell fenntartania a jóval nagyobb lakosságra szabott infrastruktúrát, miközben egyre újabb feladatokat és terheket jelent a mind nagyobb létszámú idős lakosság ellátása.
A volt NDK-t a vidékről városokba áramlás mellett a kelet-nyugati vándorlás is sújtja. A szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) adatai szerint a keleti országrész lakossága - a különleges helyzetben lévő Berlint leszámítva - 25 év alatt 2,3 millióval csökkent.
Ez azt jelenti, hogy a 81,1 milliós Németországban csupán 12,5 millióan élnek a volt NDK területén, Berlin nélkül számolva, és a jelenleg érvényesülő trendek alapján 2030-ban már csak 11 millióan lesznek.
A népességfogyás pedig pusztán azért lassul le, mert a leginkább mobilis, fiatal réteg erősen zsugorodik, így egyre kisebb azoknak a száma, akiknél felmerül, hogy elmennek Nyugatra.